Aktuality

Finále Štafetového poháru zase v plné parádě

26. 5. 2022

V Holešově vyvrcholil 9. ročník Štafetového poháru za účasti členek zlaté štafety čtvrtkařek z ME „U23“. Z vítězství se radovala podruhé Základní škola ze Sportovní ulice z Uherského Hradiště.

Devátý ročník týmové atletické soutěže určené žákům prvního stupně základních škol se po dvouleté pauze, kdy se proběhla pouze „finále“, uskutečnil v plném rozsahu včetně krajských a okresních kol.

Mladé atlety přijely na vyvrcholení na pomezí Hané a Valašska nedaleko Zlína podpořit členky vítězné štafety na 4x400 metrů z mistrovství Evropy do 23 let v Tallinnu Věra Holubářová a Lada Vondrová, která má ze šampionátu zlato také z individuální čtyřstovky.

Z pozice nejlepší školy krajské fáze vstupovala do finále ZŠ ze Strakonic, která v jihočeském kole těsně vyřadila loni bronzovou táborskou ZŠ. Jenže Strakoničtí v Holešově ani zdaleka nezopakovali výkon z Tábora a skončil mezi čtrnácti finalisty až desátí.

Úplně chyběli loňští vítězové (a také předcovidového ročníku 2019) z 25. ZŠ z Plzně, kteří sice krajské finále ovládli, ale v době toho celorepublikového byli na škole v přírodě. Zastoupila je 21. plzeňská ZŠ, která skončila osmá.

Nejlépe tak z medailistů 2021 dopadly před rokem stříbrné Neratovice, ale ani ty na cenný kov tentokrát nedosáhly, od bronzu zůstaly vteřinu a půl. A tak se na pódium podívali tentokrát jiní.

Zlato podruhé do Hradiště

Na nejvyšším stupínku stáli žáci a žákyně ze základní školy ze Sportovní ulice – se šťastným číslem popisným 777 – v Uherském Hradišti poprvé v roce 2018. Před čtyřmi lety navíc v jednom z nejlepších časů historie soutěže, který dnes dokázali fous vylepšit. S výsledkem 8:19.41 – při vítězství ve dvou závodech, 8x100 m starších a 8x200 m, a třetím místě na 8x100 m mladších – neměli konkurenci.

V letech 2017 a 2020 byla základní škola z ulice U Stadionu v Chrudimi třetí, letos se poprvé posunuli její reprezentanti o stupeň výš. Ovládli úvodní kratší štafetu mladších žáků (1.–3. třída) a nebýt méně povedené stovkové štafety v podání starších (4.–5. třída) mohli pomýšlet i na nejvyšší příčku. Jejich celkový čas je 8:25.45.

ZŠ Campanus z Prahy 4 by si směle mohla vyvěsit bronzový štít. Třetí místo obsadila v prvních třech ročnících (2014–2016) a pak ještě před třemi lety (2019). Bronz tak získala škola z pražského Jižního Města již popáté. Dospěla k němu vyrovnanými výkony, ani v jednom ze třech závodu nedosáhla na nejlepší trojici a v součtu těsně nepokořila osm a půl minuty (8:30.09). Čtvrté neratovické předčila o 1.41 vteřiny, pátá ZŠ Benešovka z Pardubic už ztratila přes tři vteřiny.

Výsledky

Michal Procházka, foto: Soňa Maléterová