Aktuality

Štafetový pohár putuje do Cerekvice nad Loučnou

23. 5. 2024

Za příjemného jarního počasí a pod dohledem Víti Müllera vyvrcholil v Trutnově 11. ročník Štafetového poháru. Vítězem soutěže určené prvnímu stupni základních škol se stala senzačně ZŠ Cerekvice na Loučnou, tisícové obce v Pardubickém kraji.

Skvěle běhali, výborně natrénovali předávky a na tribuně měli mohutnou podporu. Žáci a žákyně Základní školy Cerekvice nad Loučnou (obec mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem) ve třech disciplínách dosáhli součtu časů 8:20.34 minuty a po zásluze převzali z rukou patrona letošního ročníku Víta Müllera největší pohár pro vítěze.

Stříbrné medailisty ze ZŠ Campanus z Jírovcova náměstí v Praze 4 předčili Cerekvičtí o šest a půl vteřiny, ti dosáhli výkonu 8:26.87. Na své první zlato si vícenásobní medailisté poháru budou muset počkat. Pod osm a půl minuty se dostali ještě bronzoví ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti (8:28.23). O necelé dvě vteřiny uniklo pódium ZŠ Zborovská Tábor (3:30.90).

Patron gratuloval už před začátkem

Vít Müller se stal patronem znovu po šesti letech, tehdy byl ještě spolu s kolegy ze štafety v Kolíně. V Trutnově mladé sportovce přivítal člen zlatého „mixu“ z Evropských her těmito slovy: „Už teď bych vám chtěl pogratulovat, že jste se dostali do prestižního finále a doufám, že všichni zabojujete o medaile a společně si to užijeme.“ 

Poté se Víťa s dětmi rozklusal, rozcvičil, fotil se, rozdával kartičky s podpisy a samozřejmě bedlivě sledoval jejich výkony. A bylo se na co dívat, děti do toho dávaly vše, občas došlo ke kolizím, ba i třeba ztrátě kolíku, ale všichni bojovali až do cílové čáry a vzájemně se povzbuzovali.

Napínavé boje až do konce

Do soutěže vstoupili nejlépe běžci ze Základní školy Campanus z Prahy 4, jejichž mladší reprezentanti zaběhli závod na 8x100 metrů v čase 2:05.88. V těsném závěsu však finišovali soupeři ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou (okres Svitavy), kteří dokončili za 2:06.50. Třetího nejlepšího výkonu dosáhla sestava ze ZŠ Sportovní, Uherského Hradiště (2:08.13).

Tři štafety složené ze starších členů družstva ve stejné disciplíně dokázaly čas stlačit pod dvě minuty. Vůbec nejrychlejší byla Cerekvice nad Loučnou, která se díky času 1:57.68 vyšvihla na první pozici, navíc s náskokem více než pěti vteřin na nejbližší konkurenty. Těmi zůstaly Uherské Hradiště a pražský Campanus, přitom navzájem je dělily jen setiny. Druhé místo v disciplíně obsadila ZŠ Dobřichovice (1:58.52), a byla spolu s táborskou ZŠ Zborovská na dosah medailovým pozicím (méně než vteřinu). Trojkou na 8x100 m byla ZŠ a MŠ Blansko (1:59.57), průběžně desátá.

Ve finální štafetě 8x200 m stvrdilo trio škol své medailové pozice. Nejrychlejší čas předvedl tým z Cerekvice 4:16.16, žáci ze ZŠ Campanus byli druzí za 4:17.46 a díky tomu předstihli do té doby druhé Uherské Hradiště (4:18.91).

O poháru

Štafetový pohár je soutěž určená pro žáky prvního stupně základních škol inspirovaná podobnou v Norsku, u nás se koná pravidelně od roku 2014. Do letošního 11. ročníku se zapojilo přes 600 škol z celé České republiky. Tým tvoří děti ve dvou věkových kategoriích, v mladší jsou žáci 1.–3. třídy, starší zahrnuje 4. a 5. třídu. Za družstvo může závodit maximálně 16 běžců, po čtyřech chlapcích a čtyřech dívkách v každé kategorii. V programu jsou tři štafety, mladší i starší běží zvlášť 8x100 metrů a pak společně 8x200 metrů, přičemž zde se počítá čas lepší sestavy z týmu.

Výsledky