Aktuality

​Štafetový pohár putuje do Plzně

29. 5. 2019

Na atletickém stadionu ve Vlašimi se odehrálo celorepublikové finále šestého ročníku Štafetového poháru. Ze zisku trofeje se radovali atleti z ZŠ Chválenická v Plzni.

Štafetový pohár se uskutečnil poprvé v roce 2014 a od té doby zájem o tuto soutěž neustále roste. Letošního ročníku se zúčastnilo více než 600 základních škol. Ve Vlašimi se pak sešli ti nejlepší z nejlepších. Do finálového klání nastoupilo patnáct týmů, které ovládly předešlá krajská kola.

Počasí příliš malým atletům nepřálo. To jim ale vůbec neubralo na odhodlání předvést co nejlepší výkon. Jistě k tomu přispěla i přítomnost patronů Štafetového poháru, kterými jsou naši úspěšní štafetoví reprezentanti Jan Tesař, Patrik Šorm a Michal Desenský. Právě naše reprezentační trio vedlo úvodní rozcvičku a následně po celou dobu závodníky podporovalo.

Souboj o celkové prvenství a zisk trofeje byl letos neskutečně vyrovnaný a o vítězi rozhodly pouhé dvě setiny. Nejlepší součet časů ze tří štafetových běhů měli nakonec žáci Základní školy Chválenické v Plzni, kteří zvítězili výkonem 8:21.81. ZŠ Zborovská z Tábora se musela spokojit se stříbrnou pozicí (8:21.81). Na pomyslný bronzový stupínek pak vystoupali atleti a atletky ze ZŠ Campanus v Praze (8:27.13).

Jako první byla na programu štafeta na 8x100 metrů žáků 1. – 3. tříd. Na medailové pozice bylo třeba stlačit čas pod 2 minuty a 10 vteřin. V tomto ohledu byli nejúspěšnější reprezentanti ZŠ Heyrovského v Olomouci (2:09.01) před ZŠ Zborovskou (2:09.27) a ZŠ Campanus (2:09.56).

Následně se na dráhu postavili ke stejné štafetě jejich starší parťáci ze čtvrtých a pátých tříd. V této kategorii byli nejrychlejší atleti a atletky ze ZŠ Chválenické v čase 1:55.00. Napínavý boj o druhé místo pak vyzněl lépe pro ZŠ Heyrovského (1:57.38) před ZŠ Zborovská (1:57.92).

Závěrečná štafeta na 8x200 metrů se stala kořistí sestavy ze ZŠ Zborovská, jejíž osmičlenný tým zaznamenal čas 4:14.64. O necelé dvě vteřiny byli pomalejší běžci ze ZŠ Chválenické (4:16.03). Třetí skončila ZŠ Ing. M. Plesingera z Neratovic (4:17.84).