Aktuality

Tradice běžeckých štafet

28. 2. 2017

Pojďte se s námi podívat na to, proč jsou štafety pro atletiku tak zajímavou a atraktivní disciplínou. Od kdy se vlastně štafety běhají a jaké má naše země v těchto disciplínách úspěchy? Atletická historie přináší ze světa štafet spoustu zajímavých příběhů.

Atletika je z větší části individuální sport a je založena na ryze individuálních výkonech. Jedinou výjimkou jsou štafety neboli rozestavné běhy. Historie závodů štafet sahá až do roku 1883, do USA, kde byl, zaznamenám první štafetový závod.

Vlaječka místo kolíku

Zajímavé je, že původním vybavením byla vlaječka, soutěžící si ji předávali místo současného štafetového kolíku. Ale vlaječka moc nefungovala a tak se nějaký čas předávalo dotykem běžce. V roce 1893 byl představen štafetový kolík v podobě, jaké ho známe dodnes. Dle tehdejších pravidel musel být štafetový kolík předán mezi čarami startovní a koncem předávacího území (10 m nebo 11 yardů).

V roce 1964 je vymezeno předávací území tak, jak ho známe dnes, 10 m před startovní čarou a 10 m po, celkem 20 m dlouhé, symetricky umístěné vůči středové čáře.

Naše štafetové úspěchy

Štafeta je disciplína, která vyžaduje plánování, taktiku (rozmístění běžců na úsecích), spolupráci, vzájemnou podporu, společný cíl a společný nácvik. Štafety národního atletického týmu mají dlouholetou tradici a závodníci, resp. závodnice jsou a byli schopni konkurovat silným světovým atletickým velmocem.

Podívejte se na pár skvělých štafetových výsledků našich reprezentantů:

4x 400 m Helsinky 1983 2. místo ve složení:

Taťána Netoličová (Kocembová)
Milena Matějkovičová
Zuzana Moravčíková
Jarmila Kratochvílová

4x 400 m - 1995 Halové MS v Barceloně 2. místo a Halové MS v Paříži 1997 - 4. místo